Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Będzie obowiązywał od wtorku 18 stycznia od godziny 23.59 do niedzieli 23 stycznia do godziny 23.59 – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Dodano, że stopień alarmowy został wprowadzony ze względu “na potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych”.

Resort cyfryzacji poinformował, że wprowadzenie stopnia ALFA-CRP “ma charakter prewencyjny – wiąże się z cyberatakami, do których doszło w ostatnich dniach na Ukrainie”. Przypomniał, że w ostatnich dniach Ukraina padła ofiarą cyberprzestępców. “Był to największy tego typu incydent od kilku lat – swoim zasięgiem objął blisko 70 serwisów rządowych. W wyniku ataku został również odcięty dostęp do platformy Diia, która jest odpowiednikiem polskiej aplikacji mObywatel” – przekazano w komunikacie.

Dodano, że “oprócz ataku na strony rządowe, doszło również do o wiele poważniejszego w skutkach wykorzystania złośliwego oprogramowania, którego celem jest, jak donosi Microsoft Threat Intelligence Center (MSTIC), destrukcja danych znajdujących się na zainfekowanych urządzeniach”.